UWF hosts third annual Northwest Regional Science Olympiad

University of West Florida | news@uwf.edu

On Saturday, February 8, the University of West Florida hosted nearly 300 students from Northwest Florida’s public and private schools in the Florida Panhandle at the third annual Northwest Regional Florida Science Olympiad. The event was held at the UWF School of Science and Engineering.

Florida Science Olympiad is an official state chapter of Science Olympiad, Inc. The goal of Science Olympiad is to improve the quality of science education through competitions similar to sporting events. Just as students are motivated to compete in various sporting activities, students compete as a team against other schools in 23 different events that range the spectrum of science subjects.

This year, High School (Division C) and Middle School (Division B) students competed in the divisional events: twelve events in division B and eight events in division C. Awards were given to the top three teams per division and top three teams who score the most points in the entire competition.

The Olympiad is the only science competition listed in the national standards as an exemplary implementation of inquiry and assessment.

University of West Florida faculty and staff, including Science Olympiad Regional Director, Paige D. Livermore and Associate Dean of the College of Arts & Sciences, Dr. Eman El-Sheikh coordinated the planning of the competition.

For additional information, visit http://uwf.edu/cas/scienceolympiad/.

Division Winners List:

Division B: Middle School

Event: Anatomy

1. B-07- Jim C. Bailey Middle School

2. B-03- Gulf Breeze Middle School

3. B-09 – Woodham Middle School

 

Event: Disease Detectives

1. B-05- Gulf Breeze Middle School

2. B-02- Gulf Breeze Middle School

3. B-03- Gulf Breeze Middle School

 

Event: Experimental Design

1. B-01- Creative Learning Academy

2. B-02- Gulf Breeze Middle School

3. B-10- Avalon Middle School

 

Event: Heredity

1. B-04- Gulf Breeze Middle School

2. B-03– Gulf Breeze Middle School

3. B-09- Woodham Middle School

 

Event: Meteorology

1. B-02- Gulf Breeze Middle School

2. B-03- Gulf Breeze Middle School

3. B-10- Avalon Middle School

 

Event: Metric Mastery

1. B-07- Jim C. Bailey Middle School

2. B-01- Creative Learning Middle School

3. B-08- Episcopal Day School

 

Event: Rocks & Minerals

1. B-02- Gulf Breeze Middle School

2. B-04- Gulf Breeze Middle School

3. B-03- Gulf Breeze Middle School

 

Event: Rotor Egg Drop

1. B-02- Gulf Breeze Middle School

2. B-05- Gulf Breeze Middle School

3. B-07- Jim C. Bailey Middle School

 

Event: Simple Machines

1. B-02- Gulf Breeze Middle School

2. B-04- Gulf Breeze Middle School

3. B-03- Gulf Breeze Middle School

 

Event: Water Quality

1. B-07- Jim C. Bailey Middle School

2. B-03- Gulf Breeze Middle School

3. B-04- Gulf Breeze Middle School

 

Event: Wheeled Vehicle

1. B-05- Gulf Breeze Middle School

2. B-02- Gulf Breeze Middle School

3. B-01- Creative Learning Academy

 

Event: Write It/ Do It

1. B-08- Episcopal Day School

2. B-06- Montessori School of Pensacola

3. B-03- Gulf Breeze Middle School

 

Division C- High School

 

Event: Anatomy & Physiology

1. C-08- James S. Rickards High School

2. C-07- James S. Rickards High School

3. C-01- Pensacola High School

 

Event: Chemistry Lab

1. C-07- James S. Rickards High School

2. C-08- James S. Rickards High School

3. C-01- Pensacola High School

 

Event: Compound Machines

1. C-03- James S. Rickards High School

2. C-02- West Florida High School

3. C-08- Gulf Breeze High School

 

Event: Designer Genes

4. C-01- Pensacola High School

5. C-05- Milton High School

6. C-07- James S. Rickards High School

 

Event: Disease Detectives

1. C-03- Gulf Breeze High School

2. C-07- James S. Rickards High School

3. C-09- Leon High School

 

Event: Experimental Design

1. C-03- Gulf Breeze High School

2. C-04- Gulf Breeze High School

3. C-07- James S. Rickards High School

 

Event: Mission Possible

1. C-03- Gulf Breeze High School

2. C-04- Gulf Breeze High School

3. C-06- Gulf Breeze High School

 

Event: Rocks & Minerals

1. C-03- Gulf Breeze High School

2. C-07- James S. Rickards High School

3. C-09- Leon High School

 

Event: Water Quality

1. C-03- Gulf Breeze High School

2. C-09- Leon High School

3. C-07- James S. Rickards High School

 

Event: Write It/ Do It

1. C-02- West Florida High School

2. C-01- Pensacola High School

3. C-03- Gulf Breeze High School

 

Overall Winners:

Division B: Middle School

1. B-02- Gulf Breeze Middle School

2. B-03- Gulf Breeze Middle School

3. B-04- Gulf Breeze Middle School

 

Division C: High School

1. C-03- Gulf Breeze High School

2. C-07- James S. Rickards High School

3. C-08- James S. Rickards High School

Share this post

  • Subscribe to our RSS feed
  • Share this post on Delicious
  • StumbleUpon this post
  • Share this post on Digg
  • Tweet about this post
  • Share this post on Mixx
  • Share this post on Technorati
  • Share this post on Facebook
  • Share this post on NewsVine
  • Share this post on Reddit
  • Share this post on Google
  • Share this post on LinkedIn

About the author

University of West Florida has written 673 articles for UWF Newsroom

There are no responses so far.

New comments are closed.